لوله چیست و انواع آن کدام هستند ؟

لوله چیست

از زمان باستان انسان ها برای انتقال مواد مایع که شامل مواد بهداشتی مانند آب آشامیدنی بود و یا انتقال پسماند های شهری از قطعاتی استوانه ای استفاده میکردند ، با پیشرفت صنعت و کشف شدن مواد جدید صنعت ساخت لوله هم پیشرفت های بسیاری کرد و موجوب پدید آمدن نسل های جدیدی از لوله شد ، در این پست قصد داریم به صنعت لوله و انواع لوله ها و کاربرد های آن ها بپردازیم ، در ادامه با ما همراه باشید …

لوله چیست و انواع آن کدام هستند ؟

لوله چیست ؟ لوله استوانه ای توخالی می باشد که جهت انتقال مواد مایع از مکانی به مکان دیگر استفاده می شود که به اصطلاح به قطعاتی این شکلی لوله ” Pipe ” گفته می شود ، لوله ها می توانند از مواد مانند آهن ، پلاستیک ، فولاد و یا مواد پلیمری ساخته شوند که کاربرد هرکدام نیسبت به مواد تشکیل دهنده هر لوله متفاوت می باشد

شکل ظاهری لوله لزوما گرد نباید باشد و میتوانند قالبی شش ضلعی و یا مربعی داشته باشند که این اشکال بیشتر در لوله های فولادی به چشم می خورد ، هر جنس از لوله ها خصوصیات ، مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه بیشتر با این موارد آشنا می شویم .

کاربرد لوله ها در صنعت و ساختمان

مهمترین کاربرد لوله ها در بخش انتقال مواد مایع می باشد این انتقال می تواند انتقال مواد بهداشتی مانند آب آشامیدنی از یک مکان به مکان دیگر باشد که در این بخش لوله های پلاستیکی و فلزی بیشترین کاربرد را دارند و یا می تواند جهت انتقال مواد شیمیایی و پسماند های یک کارخانه و یا شهری باشد که در این بخش لوله های فولادی و پلی اتیلنی بیشترین کاربرد را دارند .

یکی دیگر از کاربرد های مهم انتقال گاز و مواد گازی بوسیله لوله ها می باشد ، در این بخش که از لوله های فولادی استفاده می شود برای انتقال گاز از پالایشگاه ها و شرکت های پتروشیمی می باشد ، در این بخش فشار تحمل لوله بسیار با اهمیت بوده و لوله مورد استفاده باید از آلیباژ های خاص فولاد با ترکیبات مشخص ساخته شده باشند تا بتواندد در انتقال گاز به مشکل بر نخورند ، استفاده از لوله فولادی برای انتقال گاز مدت زیادب است که مرسوم شده و شرکت های سارنده با ترکیبات و آلیاژهای جدید اقدام به ساخت این لوله ها کرده اند .

مواد سازنده لوله ها

لوله ها از چه موادی ساخته می شوند ؟ لوله ها اغلب از مواد پلاستیکی ، پلیمری ، فلزی مانند برنج و روی و یا آلیاژهای فولادی ساخته می شوند که هر کدام ساختار و خاصیت های متفاوتی با یکریگر دارند .

انواع سایزها و قطرهای لوله

لوله ها بسته به مواد تشکیل دهنده و کاربرد آن ها در سایز ها و قطر ها مختلفی ساخته می شوند ، از مهمترین
مشخصات لوله ها قطر نامی یا اندازه قطر خارجی لوله ها می باشد که رابطه مستقیمی با قدرت تحمل دمایی و فشار لوله ها دارد که ممکن است در بخش ها و کاربرد های مختلف از لوله ها بسته به محل کاربرد آن ها از قطر های بسار کوچک در حدود 3 اینچ تا بزرگرین حالت حدود 65 اینچ طراحی و تولید می شوند که در ادامه با این مشخصه لوله ها بیشتر آشنا خواهید شد .

از دیگر مشخصات لوله ها طول آن ها می باشد ، لوله ها بصورت شاخته ای تولید و عرضه می شوند ، طول هرشاخه از لوله در کوچکترین حالت از 0.5 متر تا 6 متر می تواند متغیر باشد که این هم با توجه به جنس و مقاوت لوله بستگی دارد .

انواع لوله کدامند

لوله ها بسته به مواد تشکیل دهنده دارای مشخصات متفاوت می باشند ، مشخصاتی که شامل استحکام ، تحمل فشار ، عمر مفید و یا عایق بودن می شود ، در کل انواع لوله ها به شرح زیر می باشند

لوله های پلاستیکی

لوله های پلاستیکی شامل لوله های سبز و قطعات همسان آن می باشد که امروزه تبدیل به محبوبترین سیسیتم لوله کشی در صنعت فاضلاب جهان شده اند

محاسن : استحکام بالا ، قدرت تحمل فشار بالا ، عمر بسیار زیاد ، عدم پوسیدگی و زنگ زدن ، بهداشتی بودن ، نصب آسان

معایب : تحمل گرمایی کم ، انعطاف و خمش کم برای جهت دهی

کاربرد : استفاده در قسمت شرب و فاضلاب ساختمان ، نصب سیستم لوله کشی بر روی دیوار ، انتقال فاضلاب

انواع لوله های پلاستیکی و لوله سبز
انواع لوله های پلاستیکی و لوله سبز

لوله های پی وی سی PVC

این لوله ها شامل لوله های پلیکا و قطعات همسان می شوند ، این قطعات شامل انواع زانو ها و تبدیل ها و اتصالات پی وی سی می باشد که از موادPVC و پلیمری ساخته می شوند ، از مهمترین شرکت های تولید کننده لوله های پی وی سی شرکت های لوله گستر گلپایگان و پلیمر گلپایگان می باشند .

محاسن : نصب آسان ، حمل آسان ، وزن کم ، بهداشتی بودن آن و سطح صیقلی داخل آن

معایب : شکنندگی بالا ، انعطاف کم ، عمر کم

کاربرد : بیشترین کاربرد آن در صنعت لوله کشی فاضلاب ساختمان ها می باشد ولی در بخش انتقال پساب ها هم از آن استفاده میشود و همچینین در انتقال سیم هاب برق با عنوان لوله برق مورد استفاده قرار می گیرند .

pvc انواع لوله های پی وی سی
pvc انواع لوله های پی وی سی

لوله های پلی اتیلنی PE

این لوله ها که مواد اولیه آن ها مواد پلی اتیلن می باشند شامل انواع لوله های پلی اتیلن PE و قطعات همسان آن می باشد

محاسن : عمر بالا ، قدرت تحمل فشار بالا ، نصب آسان

معابب : پیچش و انعطاف کم برای جهت دهی به لوله

کاربرد : مهمترین کاربرد این لوله ها در صنعت پتروشیمی و انتقال مواد شیمیایی بین دو نقطه و انتقال مواد پسماند کارخانه ها می باشد اما در موارد انتقال مواد بهداشتی هم می توان از آن ها استفاده کرد

pe انواع لوله های پلی اتیلنی
pe انواع لوله های پلی اتیلنی

لوله های فلزی و فولادی

یکی از قدیمی ترین و مرسوم ترین سیستم های لوله کشی در ایران و جهان می باشد که شامل لوله های آهنی و لوله های فولادی و قطعات همگروه آن می باشد ، این لوله ها به دو دسته لوله های درز دار و لوله های بدون درز یا به اصطلاح لوله مانیسمان تقسیم می شوند

محاسن : استکام بالا ، بهداشتی بودن آن ها

معایب : وزن زیاد ، حمل سخت ، نصب سخت ، عمر کوتاه ، زنگ زدن و پوسیدگی در گذر زمان

کاربرد : مهمترین کاربرد لوله های فلزی استفاده در بخش سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان ها می باشد که البته لوله های پی وی سی یا پلیکار و امروزه لوله های سبز جای آن را گرفته اند .

انواع لوله های فلزی و فولادی
انواع لوله های فلزی و فولادی

مطالعه مقالات زیر شاید برای شما مفید باشد

قطر نامی لوله چیست ؟

قطر نامی لوله یا اندازه نامی لوله عددی است که نشانگر قطر خارجی لوله می باشد ، به زبان ساده تر هماطر قط و یا ضخامت لوله را نشان می دهد ، برای نشان دادن قطر نامی لوله از واحد ها و استاندارد های بسیاری استفاده می شود برخی از این استانداردها اندازه نامی لوله را بصورت اینچ نشان می دهند برخی دیگر بصورت میلی متر

ازاستاندارد هایی که بر اساس اینچ کار می کردند می تتواند استاندارد” IPS ” را نام برد که بطور مثال IPS 5 نشان دهنده قطر نامی لوله با اندازه 5″ می باشد و یا ” NPS ” که بطور مثال NPS 4 قطر لوله 4″ را نشان می دهد .

از دیگر استاندارد ها قطر نامی لوله که بر اساس میلیمتر کار می کردند می توان به ” DN ” شاره کرد که بطور مثال عدد DN 400 قطر لوله 4 سانتی را نمایش می دهد .

قیمت انواع لوله و اتصالات

قیمت انواع لوله و اتصالات بسته به نوع و جنس آن و پارامتر هایی مانند سایز هر شاخه و قطر نامی لوله متفاوت می باشد ، هر شرکت بسته به مواد اولیه به کاربرده در محصول لوله خود قیمت خاصی را برای جنس خود تعیین میکند ، در این میان بسیار هستند افراد سودجو که با استفاده از مواد نامرغوب اقدام به تولید لوله بی کیفیت می کنند و با فروش لوله با قیمت پایینتر نسبت به سایر سازندگان باعث مشکلات بسیار زیاد در آینده برای خریداران می شوند .

همچینین بسیار دیده شده در صنعت لوله که برخی شرکت های متخلف با برچسب جعلی زدن بر روی لوله مثلا لوله گلپایگان و شرکت لوله گستر گلپایگان که نامی آشنا و معروف با محصولاتی بسیار با کیفیت می باشد اقدام به فروش لوله های تقلبی و بی کیفیت خود با نام این شرکت های بزرگ می کنند

لیست قیمت لوله و اتصالات
لیست قیمت لوله و اتصالات

فروش انواع لوله و اتصالات

دی جی لوله با رصد مرتب بازار و سابقه چندین ساله خود در صنعت لوله و اتصالات توانسته بهترین سازنگان لوله و اتصالات را شناسایی و به دلیل خرید بدون واسطه از کارخانه به واسطه داشتن نمایندگی رسمی اکثر تولید کنندگان لوله و اتصالات توانسته بهترین و استاندارد ترین لوله های بازار را با قیمتی رقابتی در سطح تهران و یا کشور عرضه نماید .

دی جی لوله نماینده رسمی لوله گستر گلپایگان در غرب تهران می باشد و تمامی محصولات این شرکت را با قیمتی کمتر از قیمت فاکتور فروش کارخانه در سطح تهران عرضه می نماید .

کافیست با شماره های تماس ما با کارشناسان ما تماس بگیرید ، کارشناسان ما در دی جی لوله آماده پاسخگویی رایگان در زمینه های خرید ، نصب و اجرای انواع سیستم لوله و اتصالات مرتبط به شما عزیزان می باشند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *